Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Filipa Matos

Filipa Matos

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Filipa
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Filipa’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Jackass 4.5

    Jackass 4.5 2022

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 21 May 2022

    Did not see it but I know I will love it.

  • Not Me

    Not Me 2021

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 20 May 2022

    AWESOME

  • RoboCop

    RoboCop 1987

    ★★★★ Watched by Filipa Matos 20 May 2022

    My father is Robocop

  • George Michael - Twenty Five

    George Michael - Twenty Five 2006

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 20 May 2022

    I miss him so much

  • Mommy

    Mommy 2014

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 17 May 2022

    XAVIER DOLAN YOU ARE THAT GUY

  • KinnPorsche The Series La 'forte

    KinnPorsche The Series La 'forte 2022

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 13 May 2022

    Get me more bl mafia series

  • I Told Sunset About You

    I Told Sunset About You 2020

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 13 May 2022

    This series is pure gold

  • Last Twilight in Phuket

    Last Twilight in Phuket 2021

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 13 May 2022

    BEAUTIFUL

  • KinnPorsche

    KinnPorsche "The Hidden Messages" 2021

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 13 May 2022

    ART

  • Kickboxer

    Kickboxer 1989

    ★★★★★ Watched by Filipa Matos 12 May 2022

    ICONIC MOVIE
    ICONIC REVIEWS

  • Sudden Death

    Sudden Death 1995

    ★★★★ Watched by Filipa Matos 12 May 2022

    HOT

  • Lionheart

    Lionheart 1990

    ★★★★★ Rewatched by Filipa Matos 12 May 2022

    I lost the count of the times I have saw it.
    He is a lure to the eye. I love the fights.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 57
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro