Sort by
  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★★

  • Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★★★

  • Never Look Away

    ★★★★

  • The Favourite

  • Roma

    ★★

  • mother!

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★

  • Gifted

    ★★★½

  • To the Bone

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★½

  • Lion

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Lady in the Van

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Suffragette

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Big Eyes

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

  • Amour

    ★★★½

  • Dark Shadows

    ★★★½

  • My Grandfather's People

    ★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★

  • The Help

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Detachment

    ★★★★

  • One Day

    ★★★

  • The King's Speech

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★½

  • Eat Pray Love

    ★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Nanny McPhee and the Big Bang

    ★★★★

  • Never Let Me Go

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Temple Grandin

    ★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★★

  • Public Enemies

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Precious

    ★★★½

  • Revolutionary Road

    ★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★★

  • Lars and the Real Girl

    ★★★★★

  • Atonement

    ★★★

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★½

  • Candy

    ★★★★