• The Matrix Resurrections

    ★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★½

  • Sardar Udham

    ★★½

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★½

  • Cry Macho

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Zeros and Ones

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Pig

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★½

  • The Velvet Underground

    ★★★

  • Haseen Dillruba

    ★★

  • No Sudden Move

    ★★½

  • Sherni

    ★★★½

  • Joji

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • The Little Things

    ★★★½

  • The Great Indian Kitchen

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • The Midnight Sky

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★½

  • The Disciple

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • An American Pickle

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Kaamyaab

    ★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Vitalina Varela

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Gully Boy

    ★★★★

  • Andhadhun

    ★★★★

  • Manmarziyaan

    ★★★½

  • First Man

    ★★★★

  • Raazi

    ★★★½

  • October

    ★★★

  • John McEnroe: In the Realm of Perfection

    ★★★★

  • Zama

    ★★★★

  • The Day After

    ★★★★½

  • Anaarkali of Aarah

    ★★★½

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Maanagaram

    ★★½

  • Raees

    ★★★

  • Dangal

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★

  • Ae Dil Hai Mushkil

    ★★★½

  • A Billion Colour Story

    ★★★

  • A Death in the Gunj

    ★★★½

  • Moonlight

  • La La Land

  • Kabali

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★½

  • Ember

    ★★★½

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★½

  • Horace and Pete

    ★★★★½

  • Irudhi Suttru

    ★★★½

  • Brahman Naman

  • The Revenant

  • Creed

    ★★½

  • Spectre

    ★★★