Tuhin has logged 24 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Malik

Malik

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Obama: In Pursuit of a More Perfect Union

Obama: In Pursuit of a More Perfect Union

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Beyond Evil

Beyond Evil

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry