Sort by

jacka.foley has logged 289 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
28
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
When We First Met

When We First Met

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Down with Love

Down with Love

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Anything Else

Anything Else

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Ed, Edd n Eddy’s Jingle Jingle Jangle

Ed, Edd n Eddy’s Jingle Jingle Jangle

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
Nomad

Nomad

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Alphaville

Alphaville

1965
×
Read the review Edit this entry  
14
Regular Show: The Movie

Regular Show: The Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
El Topo

El Topo

1970
×
Edit this entry  
11
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
Read the review Edit this entry  
06
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Serenity

Serenity

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Saboteur

Saboteur

1942
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Transformers

Transformers

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
22
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
Klute

Klute

1971
×
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everybody’s Everything

Everybody’s Everything

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
Read the review Edit this entry