• The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

    the first segment was fun and silly, like looney toons! the second segment, the reason i watched this, was autumnal in all the right ways. i am having such a great fall so far this year and i hope to continue to celebrate the season in all possible ways 🍁🍂🧡

  • Blonde

    Blonde

    ★★

    honestly this is parodic at times, like it’s someone mocking “art films”. the only thing that would have you believe otherwise is the music which is largely good. other positive aspects are all the shots of the massive crowds, how the press and paparazzi and big-mouthed fans swarm around marilyn. ana de armas continues to prove that she is one of hollywood’s brightest new stars; her performance is great. but there’s really not much else to love with this. some…

  • Supernatural

    Supernatural

    ★★★

    lots of great inserts and superimpositions! seriously so much of the imagery in this film is so striking. i’m sure it would have been more impactful if i had watched it in one sitting but oh well 🤷🏼‍♀️

  • Frankenstein

    Frankenstein

    ★★★★

    for a film as old as this, it is impressive to note how much of it has been adopted by the pop-culture canon, because while in many ways this is a must see film, in others, it’s not because it’s themes, characters, and set pieces are so culturally ubiquitous that it’s almost like one need not see this film to have “seen it”. it is awesome though, with lots of great makeup, sets, sounds, and shots. some true gothic fiction!…

  • Do Revenge

    Do Revenge

    ★★★

    i always will like teen movies so i had a good time with this one. i just wish it looked better. even a movie like this that is “colorful”, and it is i guess (i can tell that’s what they were going for) is still constricted by the sanitized grey look of streaming content. why does everything look like this today????

  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

    To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

    ★★★★

    i just couldn’t possibly, ever, understand why anyone would have a problem with drag queens, trans people, or any gender non-conforming individuals… it just doesn’t make any sense to me. when the town boys gather and mob around chi-chi… what compels people to act in such a way? that because there are people you don’t understand, you’d gather everyone you know to assault them? every scene with gender affirmation in this film was just so sweet. a good, fun movie, though definitely dated.

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★

    mia goth is a star!!! oh my

  • Dracula

    Dracula

    ★★★

    the first act has lots of great gothic sets, shadows, and cobwebs, and is a masterclass in mood. the final showdown is similar in aesthetic scope. the middle of the film, however, is quite dull, just 30 minutes if people talking about Dracula in stuffy penthouses. i liked it better when the plot was accentuated with an atmosphere, but much of the film was not.

  • X

    X

    ★★★

    kinda derivative and indebted to the movies that came before it, but i had a good time with it. it definitely drags on a bit, and honestly it wasn’t that suspenseful, but i had a good time with it. sometimes the editing was a little “artsy” and unnecessary, but other times it was pretty great. the cut from the light-bulb pull to the eye-gauging was awesome. mia goth was great, i can’t wait to see pearl sometime soon and maxxxine when it comes out.

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★

    what other classic horror/slasher franchises are as consistent with the first three entries as the nightmare on elm street films? because honestly, i think i prefer the first two sequels to the original. the first two sequels succeed because they expand upon the themes of the first film, while not falling into clichés or tropes. both freddy’s revenge and dream warriors take the mythos and legend of freddie krueger in new and interesting directions, while simultaneously injecting the characters with…

  • Cat People

    Cat People

    ★★★★

    need more cat cinema

  • Elvis

    Elvis

    ★★★★

    i’m not sure i dig how this handled race relations and elvis’ role within that, but i was pleasantly surprised by the rest of it. to be honest, as someone who has never ever really listened to elvis, this was fucking awesome. the pacing was just exquisite, it moved so fast but was contained so well. i’ve only seen one other luhrman film (romeo + juliet) and i really didn’t like it, so i’m happy to report that i thoroughly enjoyed this.