Sort by

Emmy has logged 270 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Blazing World

The Blazing World

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Pen Pals

Christmas Pen Pals

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Kiss

A Christmas Kiss

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Kiss

A Christmas Kiss

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read prior review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The American Meme

The American Meme

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Homegrown Christmas

Homegrown Christmas

2018
×
½
Edit this entry  
09
A Shoe Addict's Christmas

A Shoe Addict's Christmas

2018
×
½
Edit this entry  
09
Mingle All the Way

Mingle All the Way

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Laggies

Laggies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Role Models

Role Models

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
Edit this entry  
11
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry