Sort by

Matthew Gorman has logged 105 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Balto

Balto

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Okja

Okja

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ted 2

Ted 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chappie

Chappie

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
The BFG

The BFG

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Phenomenon

Phenomenon

1996
×
Read the review Edit this entry  
11
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birth of the Dragon

Birth of the Dragon

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Roberta

Roberta

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Founder

The Founder

2016
×
Read the review Edit this entry