Sort by

Tuomas has logged 315 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Making Memories of Murder

Making Memories of Murder

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog

Dog

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lost City

The Lost City

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Ari Ari the Korean Cinema

Ari Ari the Korean Cinema

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Antarctic Journal

Antarctic Journal

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hindsight

Hindsight

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Little Pond

A Little Pond

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Day Trip

Day Trip

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Where is my DVD?

Where is my DVD?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The President's Barber

The President's Barber

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howling

Howling

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secret Reunion

Secret Reunion

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King's Letters

The King's Letters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Throne

The Throne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Drug King

The Drug King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Treacherous

The Treacherous

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Face Reader

The Face Reader

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Show Must Go On

The Show Must Go On

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Broken Lullaby

The Broken Lullaby

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Till We Meet Again

Till We Meet Again

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
'Til We Meet Again

'Til We Meet Again

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gentleman Jim

Gentleman Jim

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Murder!

Murder!

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry