Sort by

Robert has logged 428 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Variation

Variation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Arise! SubGenius Recruitment Film #16

Arise! SubGenius Recruitment Film #16

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
0cm⁴

0cm⁴

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
27
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
21
To the Left of the Father

To the Left of the Father

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Double Down

Double Down

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry