Robert has logged 34 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Curious George

Curious George

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cherry

Cherry

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Car's Life: Sparky's Big Adventure

A Car's Life: Sparky's Big Adventure

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smiley

Smiley

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tune

The Tune

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Where the Dead Go to Die

Where the Dead Go to Die

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ulee's Gold

Ulee's Gold

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry