Sort by

Eric has logged 282 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Step Into the River

Step Into the River

2020
×
Edit this entry  
27
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
White Rock

White Rock

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Night for the Blues

Bad Night for the Blues

2010
×
Edit this entry  
21
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Ascension

Ascension

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Syed Family Xmas Eve Game Night

The Syed Family Xmas Eve Game Night

2021
×
Edit this entry  
19
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
Edit this entry  
19
David

David

2020
×
Edit this entry  
19
Like the Ones I Used to Know

Like the Ones I Used to Know

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
17
Silent Night

Silent Night

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Medusa

Medusa

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Serendipity

Serendipity

2001
×
★½
Edit this entry  
13
Hellaware

Hellaware

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Yellow Cat

Yellow Cat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
08
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lydia Lunch: The War Is Never Over

Lydia Lunch: The War Is Never Over

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
Edit this entry  
04
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Queen

The Queen

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gypsy 83

Gypsy 83

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1942
×
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
A Family Thanksgiving

A Family Thanksgiving

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry