Sort by

Thea has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry