RSS feed for Tom
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Edit this entry  
15
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
14
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★
Edit this entry  
14
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
The Wax Mask

The Wax Mask

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Edit this entry  
13
Body Count

Body Count

1986
×
★★½
Edit this entry  
12
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★½
Edit this entry  
11
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
Superstition

Superstition

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Dungeon Of Harrow

The Dungeon Of Harrow

1962
×
Edit this entry  
06
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Absentia

Absentia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Child

The Child

1977
×
★★★½
Edit this entry  
01
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Last Will and Testament of Rosalind Leigh

The Last Will and Testament of Rosalind Leigh

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Friend Request

Friend Request

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Martyrs

Martyrs

2015
×
★½
Edit this entry  
28
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Spine Tingler! The William Castle Story

Spine Tingler! The William Castle Story

2007
×
Edit this entry  
22
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★
Edit this entry  
21
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
Edit this entry