RSS feed for Ethan

Ethan has logged 68 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
29
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Waiting for

Waiting for "Superman"

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Fine Lines

Fine Lines

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★
Edit this entry  
27
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
300 Days Alone On an Island

300 Days Alone On an Island

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ramen Heads

Ramen Heads

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Panic: The Untold Story of the 2008 Financial Crisis

Panic: The Untold Story of the 2008 Financial Crisis

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Edit this entry  
22
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
And Then They Came for Us

And Then They Came for Us

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
El Río

El Río

×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry