2013

Zach Ralston Zach Ralston’s year in review

Zach’s highest rated films

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • New York Stories

    ★★★★★

  • Vengeance

    ★★★★★

  • Intolerable Cruelty

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • All Is Lost

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • The Grandmaster

    ★★★★½

  • Drug War

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 169 Films watched
  • 14.1 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Side Effects

Feb 9

Most Watched

Upstream Color

twice

The Grandmaster

twice

Last Film

Stories We Tell

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
86 films
Thriller
57 films
Action
50 films
Comedy
48 films
Crime
29 films
Romance
28 films
Horror
28 films
Sci Fi
26 films
Adventure
20 films
Mystery
16 films
USA
132 films
UK
33 films
France
24 films
Germany
8 films
Canada
7 films
Chile
4 films
Hong Kong
4 films
Italy
3 films
China
3 films
Denmark
2 films
English
158 films
French
19 films
Spanish
12 films
German
9 films
Cantonese
5 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Zach’s most liked review

The Bling Ring

★½

Well, this is embarrassing.

Annoyed that I missed Sofia Coppola's latest feature during its theatrical run, I threw THE BLING RING onto my Netflix DVD queue and was happy to see it arrive in the mail this week. The girl and I relaxed on a Friday night on the sofa…

More reviews

Zach’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

FearDotCom
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Zombie Massacre
Average weighted rating:

2.0

Films watched in 2013

  • Stories We Tell
  • Hot Fuzz
  • The Wolverine
  • Intolerable Cruelty
  • Drinking Buddies
  • Parenthood
  • The Wolf of Wall Street
  • After Earth
  • The Past
  • 2 Guns
  • The Bay
  • Elysium
  • Stargate
  • Her
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • The To Do List
  • 21 & Over
  • The Purge
  • Sullivan's Travels
  • Nebraska
  • It's a Disaster
  • Prince Avalanche
  • In the House
  • Inside Llewyn Davis
  • Upstream Color
  • The Lords of Salem
  • Magic Magic
  • White House Down
  • Olympus Has Fallen
  • Black Sabbath
  • White Men Can't Jump
  • Zombie Massacre
  • The Bling Ring
  • Hummingbird
  • The Place Beyond the Pines
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Oldboy
  • A Few Good Men
  • Crystal Fairy & the Magical Cactus
  • Maniac
  • Computer Chess
  • Oldboy
  • Blue Jasmine
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Counselor
  • Captain Phillips
  • V/H/S/2
  • Pain & Gain
  • Evil Dead II
  • All Is Lost
  • 12 Years a Slave
  • North by Northwest
  • Rear Window
  • The Lone Ranger
  • Los Angeles Plays Itself
  • Children of Men
  • The Way Way Back
  • The Heat
  • Gravity
  • The Bling Ring
  • Bully
  • Don Jon
  • The Grandmaster
  • Rush
  • The Inbetweeners Movie
  • Passion
  • Aftershock
  • L.A. Story
  • Annie Hall
  • The Grandmaster
  • The World's End
  • Ishtar
  • Dark Shadows
  • Clear History
  • Anna Karenina
  • Centurion
  • A View to a Kill
  • Claire's Knee
  • Warm Bodies
  • Drug War
  • Final Destination 5
  • Identity Thief
  • The Canyons
  • The Act of Killing
  • Hell Baby
  • The Conjuring
  • Only God Forgives
  • Basic Instinct
  • A Good Day to Die Hard
  • The Descent
  • Session 9
  • Bringing Out the Dead
  • Lost in Translation
  • Man of Steel
  • Night Moves
  • Aliens
  • World War Z
  • FearDotCom
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Reality Bites
  • This Is the End
  • Black Swan
  • Role Models
  • Black Rock
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Quarantine 2: Terminal
  • The Last Stand
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Days of Heaven
  • New York Stories
  • Zardoz
  • Major League
  • Following
  • The Terminator
  • Before Midnight
  • Behind the Candelabra
  • The Great Gatsby
  • Seven Psychopaths
  • The Guilt Trip
  • The Informant!
  • Frances Ha
  • Star Trek Into Darkness
  • Cowboys & Aliens
  • Goodbye First Love
  • Seven Chances
  • Postal
  • Trash Humpers
  • Not Fade Away
  • Assault on Wall Street
  • Mud
  • Leviathan
  • Iron Man 3
  • The Loneliest Planet
  • The Bourne Legacy
  • Busting
  • Oblivion
  • A Serbian Film
  • To the Wonder
  • Cruising
  • Upstream Color
  • Evil Dead
  • Dredd
  • The Mirror
  • Rambo
  • Trance
  • An American Werewolf in London
  • Brief Encounter
  • Room 237
  • The Evil Dead
  • Mikey and Nicky
  • Bachelorette
  • The Insider
  • Reality
  • Miami Vice
  • Collateral
  • Memento
  • Smashed
  • The Last of the Mohicans
  • Citadel
  • Say Anything...
  • Vengeance
  • Strange Days
  • No
  • Spring Breakers
  • Oz the Great and Powerful
  • Stoker
  • Snitch
  • Mama
  • Side Effects

Highly rated films Zach missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • An Adventure in Space and Time

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more