2014

Zach Ralston Zach Ralston’s year in review

Zach’s highest rated films

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★½

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★½

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Face/Off

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • Match Point

    ★★★★½

  • Trading Places

    ★★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★½

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 174 Films watched
  • 14.5 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Cannibal Holocaust

Jan 1

Most Watched

Lucy

twice

This Is the End

twice

Last Film

RoboCop

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
86 films
Thriller
69 films
Action
55 films
Comedy
54 films
Crime
41 films
Sci Fi
28 films
Horror
25 films
Adventure
14 films
Mystery
13 films
Romance
9 films
USA
141 films
UK
21 films
France
18 films
Canada
5 films
Italy
4 films
Australia
4 films
Luxembourg
3 films
Spain
3 films
China
3 films
Norway
3 films
English
162 films
French
22 films
Spanish
15 films
German
12 films
Japanese
7 films
Italian
6 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
Arabic
5 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Zach’s most liked review

Two for the Money

★½

My favorite part was when Super Bowl 40 was represented in Roman numerals on screen and it was XXXX.

More reviews

Zach’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Runner Runner
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Still Mine
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2014

  • RoboCop
  • RoboCop
  • The Sacrament
  • Selma
  • Rogue
  • The Gambler
  • Top Five
  • Cool Runnings
  • The Skeleton Twins
  • Wild
  • Two Days, One Night
  • Poor Pretty Eddie
  • Guardians of the Galaxy
  • Happy Christmas
  • Inherent Vice
  • Starred Up
  • Manakamana
  • Sleeper
  • Force Majeure
  • The One I Love
  • Transporter 2
  • Night Moves
  • Scrooged
  • Birdman
  • Crimes and Misdemeanors
  • Interstellar
  • Ida
  • Death Wish 3
  • The Babadook
  • Batman Returns
  • Foxcatcher
  • Batman
  • Lone Survivor
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Chef
  • Whiplash
  • John Wick
  • Obvious Child
  • Nightcrawler
  • The Cabin in the Woods
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Listen Up Philip
  • Wolf Creek 2
  • The Bridges of Madison County
  • A Million Ways to Die in the West
  • Flightplan
  • Gone Girl
  • Tokyo Tribe
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Dead Snow
  • The Last American Virgin
  • The Wolf of Wall Street
  • The Wages of Fear
  • A Simple Plan
  • Re-Animator
  • Two for the Money
  • Lucy
  • Lucy
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Frank
  • Con Air
  • Let's Be Cops
  • Non-Stop
  • Sparrow
  • Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets
  • 13 Sins
  • Face/Off
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Boyhood
  • The Secret of the Grain
  • 22 Jump Street
  • Cobra
  • Snowpiercer
  • They Came Together
  • Insidious: Chapter 2
  • The Rocketeer
  • The World's End
  • We Are the Best!
  • 21 Jump Street
  • Fast & Furious 6
  • Cheap Thrills
  • Killing Zoe
  • Edge of Tomorrow
  • Django Unchained
  • Sleepaway Camp
  • Sorcerer
  • The Immigrant
  • Bullet to the Head
  • Godzilla
  • The Family
  • About Time
  • Neighbors
  • Million Dollar Arm
  • Close Encounters of the Third Kind
  • A Touch of Sin
  • Blue Ruin
  • Locke
  • The Player
  • The Fury
  • Proxy
  • Dark Skies
  • This Is the End
  • Joe
  • Only Lovers Left Alive
  • Owning Mahowny
  • Grand Piano
  • The Call
  • World War Z
  • The Hidden
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Raid 2
  • Red Eye
  • Made
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Under the Skin
  • Sabotage
  • Noah
  • Nymphomaniac
  • Enemy
  • The Hangover Part III
  • Bad Words
  • Captain Phillips
  • Tombstone
  • Jodorowsky's Dune
  • The Grand Budapest Hotel
  • American History X
  • The Untouchables
  • Blue Caprice
  • True Lies
  • The Ice Harvest
  • Stranger by the Lake
  • Match Point
  • 20 Feet from Stardom
  • Extreme Prejudice
  • Gangster Squad
  • Escape Plan
  • Afternoon Delight
  • The Lego Movie
  • Jacob's Ladder
  • The Long Kiss Goodnight
  • American Beauty
  • The Internship
  • We're the Millers
  • Frankenweenie
  • In a World...
  • Runner Runner
  • Short Term 12
  • Rocky III
  • Still Mine
  • Man on a Ledge
  • Unforgiven
  • Rounders
  • Rambo: First Blood Part II
  • This Is the End
  • Looper
  • Prisoners
  • Trading Places
  • Big Trouble in Little China
  • Dallas Buyers Club
  • Zombie Flesh Eaters
  • Enough Said
  • Gravity
  • I'm So Excited!
  • Post Tenebras Lux
  • Berberian Sound Studio
  • Fargo
  • The Longest Yard
  • Ninja: Shadow of a Tear
  • Dog Soldiers
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Death Race 2000
  • American Hustle
  • You're Next
  • Cannibal Holocaust

Highly rated films Zach missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more