2015

Zach Ralston Zach Ralston’s year in review

Zach’s highest rated films

  • The Shining

    ★★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Dead of Night

    ★★★★½

  • James White

    ★★★★½

  • The Others

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★½

  • Husbands and Wives

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • True Romance

    ★★★★½

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★½

  • Commando

    ★★★★½

  • Love Is Strange

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

The Interview

Jan 1

Most Watched

Dark Places

twice

Coherence

twice

Last Film

The Hateful Eight

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
81 films
Thriller
53 films
Comedy
41 films
Action
39 films
Adventure
23 films
Sci Fi
21 films
Horror
21 films
Romance
19 films
Crime
19 films
Mystery
16 films
USA
119 films
UK
21 films
France
17 films
Germany
9 films
Canada
6 films
China
4 films
Switzerland
3 films
Hungary
3 films
Ireland
2 films
Brazil
2 films
English
141 films
French
12 films
German
11 films
Italian
7 films
Spanish
7 films
Russian
5 films
Chinese
5 films
Portuguese
3 films
Czech
3 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Zach’s most liked review

Mission: Impossible

★★★★★

It's all about the scene in the third act when Ethan and Jim reunite and have a drink together. Jim is trying to convince Ethan that Kittridge is the mole, not knowing Ethan already figured out it was Jim because of the Drake Hotel bible. So Ethan, having the upper…

More reviews

Zach’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Color of Night
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Catch Hell
Average weighted rating:

2.6

Films watched in 2015

  • The Hateful Eight
  • Buzzard
  • Son of Saul
  • Creed
  • The Big Short
  • Experimenter
  • 45 Years
  • The Mend
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Chi-Raq
  • Tangerine
  • Dead of Night
  • Return of the Jedi
  • Terminator Genisys
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Carol
  • Poltergeist
  • Brooklyn
  • James White
  • The Gift
  • The Night Before
  • Mommy
  • Bone Tomahawk
  • Southpaw
  • The Others
  • 28 Days Later
  • The Loft
  • The Shining
  • Wild Tales
  • Room
  • Magic Mike XXL
  • The Assassin
  • The Martian
  • Entourage
  • Mississippi Grind
  • Clouds of Sils Maria
  • Sicario
  • Phoenix
  • The Visit
  • Swamp Thing
  • Lucy
  • '71
  • Unbroken
  • Z for Zachariah
  • John Wick
  • Dom Hemingway
  • Aloha
  • Cop Car
  • Color of Night
  • Trainwreck
  • Welcome to Me
  • White God
  • Fury
  • Mistress America
  • Faults
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Risky Business
  • Ant-Man
  • The Overnight
  • Dope
  • As Above, So Below
  • A Deadly Adoption
  • Dark Places
  • Dark Places
  • Jurassic World
  • Still Alice
  • This Is Where I Leave You
  • Heaven Knows What
  • Results
  • Inside Out
  • Husbands and Wives
  • Citizenfour
  • Side by Side
  • Rampage: Capital Punishment
  • Spy
  • Catch Hell
  • Fletch
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • The Seven Five
  • Mad Max: Fury Road
  • Maximum Overdrive
  • About Elly
  • This Is Spinal Tap
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Age of Adaline
  • True Romance
  • Marley & Me
  • Unfriended
  • Burn After Reading
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Ex Machina
  • Escape from L.A.
  • Spring
  • Resolution
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • 3 Days to Kill
  • Furious 7
  • Death Sentence
  • No Way Out
  • Summer of Blood
  • A Walk Among the Tombstones
  • Mission: Impossible II
  • A Big Hand for the Little Lady
  • Beyond the Lights
  • Maverick
  • Mission: Impossible
  • While We're Young
  • What We Do in the Shadows
  • It Follows
  • Tango & Cash
  • A Bay of Blood
  • Magic in the Moonlight
  • Ganja & Hess
  • Maps to the Stars
  • Kingsman: The Secret Service
  • Focus
  • Life Itself
  • Coherence
  • Coherence
  • Draft Day
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • Mood Indigo
  • Get on Up
  • Ghost
  • Appropriate Behavior
  • Wet Hot American Summer
  • The Two Faces of January
  • American Sniper
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Blackhat
  • Commando
  • Goodbye to Language
  • The Duke of Burgundy
  • A Most Violent Year
  • Love Is Strange
  • The Good Lie
  • X-Men: Days of Future Past
  • Elizabethtown
  • Bird People
  • The Guest
  • Moebius
  • The Equalizer
  • Hardcore
  • Don't Blink
  • The Interview

Highly rated films Zach missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more