2017

Zach Ralston Zach Ralston’s year in review

Zach’s highest rated films

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • The Killer

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • The Passionate Friends

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Hard Boiled

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • Kagemusha

    ★★★★½

  • Run Lola Run

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • The Square

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 169 Films watched
  • 14.1 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Love Actually

Jan 2

Last Film

Great Expectations

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
84 films
Action
57 films
Thriller
52 films
Comedy
46 films
Crime
37 films
Horror
29 films
Adventure
24 films
Mystery
24 films
Romance
20 films
Sci Fi
20 films
USA
133 films
UK
22 films
France
16 films
Hong Kong
10 films
Canada
9 films
Australia
7 films
Germany
7 films
Belgium
5 films
South Korea
5 films
China
4 films
English
154 films
Spanish
15 films
French
12 films
Chinese
10 films
German
10 films
Japanese
9 films
Cantonese
8 films
Korean
6 films
Portuguese
6 films
Italian
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Zach’s most liked review

20th Century Women

★★★★★

Holy. Fucking. Shit. This thing snuck up on me, kind of like LOVE IS STRANGE and, ironically, BEGINNERS. An instant classic for me. I'll remember this experience for a long time to come, especially because I was beginning to think no new movies were getting made that could get me to feel this way about cinema again. Full review here.

More reviews

Zach’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Disappointments Room
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Defender
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2017

  • Great Expectations
  • All the Money in the World
  • Heaven Can Wait
  • The Passionate Friends
  • It's a Wonderful Life
  • Phantom Thread
  • Erin Brockovich
  • The Post
  • Bright
  • Something Wild
  • White Bird in a Blizzard
  • Death Becomes Her
  • Columbus
  • Logan
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Murder on the Orient Express
  • Wheelman
  • Lady Bird
  • Call Me by Your Name
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Darkman
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Love
  • The Florida Project
  • The Square
  • Blade Runner 2049
  • Thor: Ragnarok
  • Rough Night
  • The Man from Nowhere
  • Happy Death Day
  • The Magnificent Seven
  • The Strangers
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Babysitter
  • Alien
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Security
  • Minority Report
  • Spielberg
  • Knight and Day
  • Gerald's Game
  • Brawl in Cell Block 99
  • American Made
  • The Unknown Girl
  • Good Will Hunting
  • Baywatch
  • mother!
  • Hard Boiled
  • The Edge of Seventeen
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Founder
  • Inglourious Basterds
  • They Look Like People
  • Death Note
  • Good Time
  • Man Up
  • A Fish Called Wanda
  • Logan Lucky
  • Kong: Skull Island
  • Detroit
  • Snatched
  • Dunkirk
  • Atomic Blonde
  • Chungking Express
  • Tag
  • Rabid
  • Viral
  • Clown
  • Okja
  • Baby Driver
  • Masterminds
  • The Big Sick
  • Wonder Woman
  • Staying Vertical
  • It Comes at Night
  • Alien: Covenant
  • Tramps
  • Mr. Nobody
  • The Naked Spur
  • Sully
  • Landline
  • Rolling Thunder
  • Spy Game
  • The Disappointments Room
  • Days of Thunder
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Jungle Book
  • Alpha Dog
  • Casting JonBenet
  • Rodney King
  • The Prestige
  • The Purge: Election Year
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Kagemusha
  • Colossal
  • Why Him?
  • The Lost City of Z
  • Win It All
  • The Fate of the Furious
  • The Eyes of My Mother
  • Pete's Dragon
  • Personal Shopper
  • 3:10 to Yuma
  • The Salesman
  • Train to Busan
  • The Breakfast Club
  • Tickled
  • Sausage Party
  • Raw
  • The Great Wall
  • Dressed to Kill
  • Get Out
  • Willow Creek
  • Mr. Right
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • A Bigger Splash
  • Girlfriend's Day
  • Kedi
  • Two Weeks Notice
  • Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen
  • 7 Days in Hell
  • David Brent: Life on the Road
  • Gangs of New York
  • Clockers
  • Lion
  • Sinister 2
  • Flash Point
  • John Wick: Chapter 2
  • The Money Pit
  • He Got Game
  • Wayne's World
  • The Legend I
  • Fist of Legend
  • Run Lola Run
  • Christine
  • The Defender
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Zoolander 2
  • Dirty Grandpa
  • La La Land
  • A Face in the Crowd
  • The Wailing
  • Split
  • The Accountant
  • Keeping Up with the Joneses
  • Little Men
  • White Girl
  • Under the Shadow
  • Now You See Me 2
  • The Killer
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Suicide Squad
  • Three
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • War Dogs
  • Bridget Jones's Baby
  • Ghostbusters
  • Right Now, Wrong Then
  • Tower
  • Gods of Egypt
  • 20th Century Women
  • Criminal
  • They Live
  • Cameraperson
  • Paterson
  • Love Actually

Highly rated films Zach missed

  • Coco
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Sleep Has Her House
  • Faces Places

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more