sammy has logged 537 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daniel Sloss: Dark

Daniel Sloss: Dark

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fanboys

Fanboys

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars Biomes

Star Wars Biomes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dry

The Dry

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry