Tevan has logged 126 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Polisse

Polisse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★
Edit this entry  
13
Carmen & Lola

Carmen & Lola

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Leto

Leto

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★½
Edit this entry  
13
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hancock

Hancock

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Edit this entry  
13
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★½
Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry