Sort by

manu has logged 227 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Kronk's New Groove

Kronk's New Groove

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bliss

Bliss

1997
×
Edit this entry  
18
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Surviving

Surviving

1985
×
Edit this entry  
16
Love Is Now

Love Is Now

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grease 2

Grease 2

1982
×
Edit this entry  
10
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
3 Generations

3 Generations

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Martin Luther King, Jr.: Legacy of a Dream

Martin Luther King, Jr.: Legacy of a Dream

1971
×
Edit this entry  
26
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★★
Edit this entry