• Knives Out

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • The Murder of Jill Dando

    ½

  • Hotel Artemis

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★½

  • Dunkirk

    ★★½

  • Okja

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★½

  • Kong: Skull Island

    ★★

  • A Cure for Wellness

    ★★★

  • The Age of Shadows

    ★★★

  • Dawson City: Frozen Time

    ★★★★★

  • Prevenge

    ★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★

  • Spectre

    ★½

  • High-Rise

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★

  • Tale of Tales

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★

  • Interstellar

    ★★★

  • Love & Mercy

    ★★

  • The Imitation Game

  • Lucy

    ★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★

  • Time Lapse

    ★½

  • X-Men: Days of Future Past

  • Godzilla

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★½

  • The Signal

    ★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • Patema Inverted

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • A Field in England

    ★★★½

  • Europa Report

    ★½

  • The Lone Ranger

  • World War Z

  • We Are the Best!

    ★★★½

  • Triple Fisher: The Lethal Lolitas of Long Island

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Heads!

  • Room 237

  • The Whisperer in Darkness

    ★★★

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    ★★★½

  • Into Eternity: A Film for the Future

    ★★★★½

  • Don't Be Afraid of the Dark

    ★½

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Moon

    ★★★★

  • Bronson

    ★★★½

  • Sunshine

    ★★★½

  • The Lives of Others

  • The Wild Blue Yonder

    ★★★★

  • The Call of Cthulhu

    ★★★½

  • The Bourne Supremacy

    ★★★★

  • The Time Machine

    ★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★★½

  • Shadow of the Vampire

    ★★★★★

  • Alien Resurrection

    ★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Star Trek: First Contact

    ★★★★★

  • Star Trek: Generations

    ★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★

  • Alien³

    ★★★★

  • Bride of Re-Animator

    ★★★

  • Slacker

    ★★★★

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★★½