• The Matrix Resurrections

  • Don't Look Up

    ★½

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Dune

    ★★★

  • Memoria

    ★★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • I Was a Simple Man

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • High Life

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Faces Places

    ★★★★★

  • Lemon

    ★★★★

  • L

    ★★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★

  • Star Trek

    ★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★½

  • The Headless Woman

    ★★★★★

  • You, the Living

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Ocean's Twelve

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Equilibrium

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★½

  • Mysterious Object at Noon

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★

  • Double Team

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Light Sleeper

    ★★★½

  • Point Break

    ★★★★½

  • Die Hard 2

    ★★★½

  • Close-Up

    ★★★★½

  • Lethal Weapon 2

    ★★★½

  • Akira

    ★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★

  • Brazil

    ★★½

  • Blade Runner

    ★★★½

  • Escape from New York

    ★★★★★

  • Thief

    ★★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

  • Logan's Run

    ★★★

  • All the President's Men

    ★★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Sunshine Boys

    ★★★★

  • Three Days of the Condor

    ★★★★

  • Night Moves

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Electra, My Love

    ★★★★½

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • Westworld

    ★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • Love and Anarchy

    ★★★★

  • The Mechanic

    ★★★★