Thomas has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
L

L

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Was a Simple Man

I Was a Simple Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★½
Edit this entry  
28
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★½
Edit this entry  
02
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry