Sort by

elliot has logged 450 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Push

Push

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Captive

The Captive

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Open Season

Open Season

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry