Sort by

Two Cineasts has logged 1,264 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Heron and the Crane

The Heron and the Crane

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fox and the Hare

The Fox and the Hare

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Battle of Kerzhenets

The Battle of Kerzhenets

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Children and Matches

Children and Matches

1969
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Balkan Line

Balkan Line

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Seasons

Seasons

1969
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
25 October, the First Day

25 October, the First Day

1968
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Next Door

Next Door

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Ronaldo

Ronaldo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
2012

2012

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hurricane, the wind odyssey

Hurricane, the wind odyssey

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Bud's Best - Die Welt des Bud Spencer

Bud's Best - Die Welt des Bud Spencer

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Death of Yugoslavia

The Death of Yugoslavia

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Kenji Mizoguchi: The Life of a Film Director

Kenji Mizoguchi: The Life of a Film Director

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Edit this entry  
17
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kenji Mizoguchi, le cinéaste à la cicatrice dans le dos

Kenji Mizoguchi, le cinéaste à la cicatrice dans le dos

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★½
Edit this entry