Sort by

Two Cineasts has logged 170 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In Search of Greatness

In Search of Greatness

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Rise of the Murdoch Dynasty

The Rise of the Murdoch Dynasty

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Alien: Containment

Alien: Containment

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Making True Detective

Making True Detective

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Siege

The Siege

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Resident Evil: Damnation

Resident Evil: Damnation

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Vendetta

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Alien: Harvest

Alien: Harvest

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Alien: Night Shift

Alien: Night Shift

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Edit this entry