• Tenet

    ★★

  • Unsettling Scenes

  • The Half of It

  • A Secret Love

  • Waiting

  • The Invisible Man

  • Emma.

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Minari

  • Promising Young Woman

  • Sonic the Hedgehog

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Miss Americana

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★★

  • Let It Snow

  • The Fall

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

  • Knives Out

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

  • Babyteeth

  • Uncut Gems

  • Ford v Ferrari

  • Marriage Story

  • Falling Inn Love

  • Nimic

  • Ready or Not

  • Kiss of the Rabbit God

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★

  • Always Be My Maybe

  • Murder Mystery

  • Parasite

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

  • The Hustle

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Avengers: Endgame

  • Someone Great

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • In the Time It Takes to Get There

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

  • The Peanut Butter Falcon

  • Captain Marvel

  • Isn't It Romantic

  • Fighting with My Family

  • Selah and the Spades

  • Honey Boy

  • The Farewell

    ★★★★

  • Late Night

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Dumplin'

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Death & Life of John F. Donovan

  • Wild Rose

    ★★★½

  • The Wedding Guest

    ★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

  • Suspiria

  • A Star Is Born

  • The Favourite

  • A Simple Favor

  • Roma

  • Little Italy

    ½