Sort by

Colin has logged 44 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
5 Against the House

5 Against the House

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Critic

The Critic

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I, an Actress

I, an Actress

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Best of Luck with the Wall

Best of Luck with the Wall

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Castro Street

Castro Street

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
All My Life

All My Life

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bridges-Go-Round 1

Bridges-Go-Round 1

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Movie

A Movie

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Abyss

Abyss

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alcarràs

Alcarràs

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tung

Tung

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reluctantly Queer

Reluctantly Queer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Accidence

Accidence

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Free Radicals: A History of Experimental Film

Free Radicals: A History of Experimental Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry