txdrmst has logged 40 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strong Island

Strong Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Video Diary of Ricardo Lopez

The Video Diary of Ricardo Lopez

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue

Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry