Sort by

tyde has logged 303 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read prior review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cursed

Cursed

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Undoing

The Undoing

2020
×
Edit this entry  
20
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Wicker Park

Wicker Park

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sense8: Amor Vincit Omnia

Sense8: Amor Vincit Omnia

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Apostle

Apostle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nest

The Nest

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Call

The Call

2020
×
Edit this entry  
28
Smiley Face Killers

Smiley Face Killers

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Freaky

Freaky

2020
×
Read the review Edit this entry