Sort by

Tyke has logged 62 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
18
Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry