Sort by

Ty Landis has logged 236 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fences

Fences

2016
×
Edit this entry  
28
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Sing

Sing

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
16
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
Edit this entry  
13
Always Shine

Always Shine

2016
×
Edit this entry  
10
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
Edit this entry  
09
Loving

Loving

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
Edit this entry  
08
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
Edit this entry  
30
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Little Men

Little Men

2016
×
Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
Edit this entry  
21
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
Edit this entry  
15
Things to Come

Things to Come

2016
×
Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
Read prior review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
Edit this entry  
02
Indignation

Indignation

2016
×
Edit this entry  
31
Creepy

Creepy

2016
×
Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
Edit this entry  
25
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
Edit this entry  
24
Red Eye

Red Eye

2005
×
Edit this entry  
24
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
Edit this entry  
21
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
Edit this entry  
20
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
Edit this entry  
19
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
Edit this entry  
18
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
Edit this entry  
18
Dogfight

Dogfight

1991
×
Edit this entry  
14
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Edit this entry