Ty Landis has logged 157 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Work

The Work

2017
×
Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
Edit this entry  
26
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
Edit this entry  
21
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★
Edit this entry  
11
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Edit this entry  
06
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
08
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
19
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
02
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Beyond

The Beyond

1981
×
Edit this entry  
28
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
Edit this entry  
26
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
18
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
14
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
Edit this entry  
11
Paris Can Wait

Paris Can Wait

2016
×
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
Edit this entry  
01
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
Edit this entry  
30
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
Edit this entry  
08
Person to Person

Person to Person

2014
×
Edit this entry  
07
Person to Person

Person to Person

2017
×
Edit this entry