Sort by

Ty Landis has logged 152 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
21
The Grinch

The Grinch

2018
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Read prior review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Transit

Transit

2018
×
Read prior review Edit this entry  
09
Stone

Stone

2010
×
Edit this entry  
07
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
23
Luce

Luce

2019
×
Edit this entry  
23
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
Edit this entry  
12
Afterglow

Afterglow

1997
×
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
06
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Edit this entry  
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
26
The Plagiarists

The Plagiarists

2019
×
Edit this entry  
25
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Edit this entry  
22
In My Room

In My Room

2018
×
Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Edit this entry  
12
Mister America

Mister America

2019
×
Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
Edit this entry  
05
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
Edit this entry  
02
Avengement

Avengement

2019
×
Edit this entry  
30
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
Edit this entry  
28
Late Night

Late Night

2019
×
Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Edit this entry  
24
Exotica

Exotica

1994
×
Edit this entry