RSS feed for Tyler
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2019
×
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
04
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
Edit this entry  
02
Black Is King

Black Is King

2020
×
Edit this entry  
29
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
23
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
Edit this entry  
23
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
19
Hugo

Hugo

2011
×
Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
Edit this entry  
06
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Red River

Red River

1948
×
Edit this entry  
14
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
14
Shirley

Shirley

2020
×
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
Edit this entry  
10
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
Edit this entry  
22
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
Edit this entry  
19
Patton Oswalt: I Love Everything

Patton Oswalt: I Love Everything

2020
×
Edit this entry  
18
Notes on an American Film Director at Work

Notes on an American Film Director at Work

2008
×
Edit this entry  
11
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
Edit this entry  
09
The Eddy

The Eddy

2020
×
Edit this entry  
06
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
03
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
Edit this entry  
02
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
Edit this entry  
30
Caché

Caché

2005
×
Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Edit this entry  
25
Europa

Europa

1991
×
Edit this entry