Sort by

Tyler has logged 166 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★½
Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Sound of 007

The Sound of 007

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry