• The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

    Nice work, bone daddy.

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★★

    Benoit Blanc rules!

  • Disenchanted

    Disenchanted

    ★★★½

    Pip!

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★★

    I believe in the magic of the movies.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    PIZZA POPPA.

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★½

    Shallow focus. Shallow story.
    Digitally add Tig Notaro to all movies and we’ll call it even. 

    2.5 Batista Bombs out of 5

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    The wooden moose destroyed me.

    4 giant Furbys out of 5

  • Cruella

    Cruella

    ★★★½

    Some ruff moments but overall a slick, stylish tail.

    3.5 Paul Walter Hausers out of 5

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★½

    This film is bloated and over-serious but if I'm being real with myself, I kinda like it. I've always been a sucker for Snyder's dramatic visuals.

    3.5 Zods out of 5

  • Mr. Right

    Mr. Right

    ★★½

    Sam Rockwell is having a blast but the action scenes feel sloppy.

    2.5 Red Noses out of 5

  • Venom

    Venom

    ★★★½

    Eminem voice: Venomvenom Venommmm Venomvenommm

    3.5 Turds in the wind out of 5

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★½

    My Man!

    3.5 Tridents out of 5