Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Source Code

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 135 Films watched
  • 11.2 Average per month
  • 2.6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

A Futile and Stupid Gesture

Jan 30

Diary Milestones

The Zen Diaries of Garry Shandling

50th · Mar 29

Papillon

100th · Nov 28

Last Film

Ralph Breaks the Internet

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Comedy
51 films
Action
37 films
Thriller
30 films
Adventure
30 films
Sci Fi
26 films
Crime
23 films
Fantasy
19 films
Mystery
16 films
Horror
16 films
USA
118 films
UK
29 films
France
11 films
Canada
11 films
China
6 films
Germany
6 films
Belgium
4 films
Spain
4 films
Australia
3 films
Ireland
3 films
English
127 films
French
3 films
Spanish
2 films
Danish
1 film
German
1 film
Italian
1 film
Romance
Average 4.00
Animation
Average 3.50
Family
Average 3.43
Sci Fi
Average 3.40
Drama
Average 3.40
History
Average 3.33
Adventure
Average 3.32
Fantasy
Average 3.32
Mystery
Average 3.28
Horror
Average 3.22
France
Average 3.68
Belgium
Average 3.38
Germany
Average 3.33
USA
Average 3.30
Canada
Average 3.27
UK
Average 3.26
Spain
Average 3.25
China
Average 2.75
English
Average 3.25

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.5

Most popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

In the Waves

Films Tyler watched in 2018

  • Ralph Breaks the Internet
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Sad Hill Unearthed
  • Blurred Lines: Inside the Art World
  • Blindspotting
  • Fahrenheit 11/9
  • Holmes & Watson
  • The Meg
  • Bird Box
  • Action Point
  • Aquaman
  • Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski
  • The Night Before
  • The Sisters Brothers
  • mid90s
  • Bad Times at the El Royale
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Johnny English Strikes Again
  • The House That Jack Built
  • Beetlejuice
  • Roma
  • A Simple Favor
  • White Boy Rick
  • The American Meme
  • Crazy Rich Asians
  • Assassination Nation
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • All the Money in the World
  • Terminal
  • Disobedience
  • Suburbicon
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Christopher Robin
  • The Predator
  • Papillon
  • Venom
  • Isle of Dogs
  • Cam
  • First Man
  • The Happytime Murders
  • Eighth Grade
  • Filmworker
  • You Were Never Really Here
  • Constantine
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Sorry to Bother You
  • Searching
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • The Spy Who Dumped Me
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Skyscraper
  • Shirkers
  • BlacKkKlansman
  • Transit
  • Let the Sunshine In
  • Ant-Man and the Wasp
  • Hotel Artemis
  • Leave No Trace
  • Ocean's Eight
  • Taking Woodstock
  • Tomb Raider
  • Upgrade
  • American Animals
  • Tag
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Hotel Transylvania 2
  • Hotel Transylvania
  • The Legacy of a Whitetail Deer Hunter
  • Down by Law
  • Pacific Rim: Uprising
  • First Reformed
  • Suspiria
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Deadpool 2
  • Hereditary
  • In the Waves
  • Team Hurricane
  • Mass for Shut-Ins
  • Game Night
  • Solo: A Star Wars Story
  • Avengers: Infinity War
  • A Quiet Place
  • The Zen Diaries of Garry Shandling
  • Ready Player One
  • Game Over, Man!
  • Unsane
  • The Director and the Jedi
  • Downsizing
  • Paddington 2
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Good Time
  • Mute
  • Annihilation
  • Jungle
  • The Death of Stalin
  • Black Panther
  • A Ghost Story
  • Raising Arizona
  • Mom and Dad
  • The Cloverfield Paradox
  • Braven
  • Source Code
  • The Polka King
  • Day for Night
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Paddington
  • Raw
  • Ingrid Goes West
  • Brigsby Bear
  • Get Out
  • T2 Trainspotting
  • Kong: Skull Island
  • The Disaster Artist
  • Baby Driver
  • Wonder Woman
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Logan Lucky
  • The Shape of Water
  • Darkest Hour
  • Lady Bird
  • mother!
  • Molly's Game
  • I, Tonya
  • Gerald's Game
  • Blade Runner 2049
  • Thor: Ragnarok
  • Murder on the Orient Express
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Post
  • Bright
  • Phantom Thread
  • A Futile and Stupid Gesture

World map

Highly rated films Tyler is yet to see

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Daniel Sloss: Jigsaw
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Vada Chennai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more