Highest rated films

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • The Quick and the Dead

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 15

Last Film

Tenet

Aug 29

Genres, countries & languages

Drama
7 films
Action
6 films
Western
6 films
Comedy
5 films
Thriller
4 films
Romance
4 films
Adventure
3 films
Sci Fi
3 films
Crime
3 films
History
2 films
USA
14 films
UK
4 films
Canada
2 films
Hungary
1 film
China
1 film
Japan
1 film
English
17 films
Drama
Average 3.93
Romance
Average 3.75
Western
Average 3.75
Thriller
Average 3.75
Comedy
Average 3.70
Action
Average 3.33
USA
Average 3.57
UK
Average 3.50
English
Average 3.62

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Treasure of the Sierra Madre
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Bloodshot
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

The Lucky Texan
Average weighted rating:

2.6

Films Tyler watched in 2020

  • Tenet
  • Palm Springs
  • The Old Guard
  • The Quick and the Dead
  • High Noon
  • The Grey Fox
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • True Grit
  • Marriage Story
  • Uncut Gems
  • The Two Popes
  • The Lucky Texan
  • The Gentlemen
  • To Catch a Thief
  • Bloodshot
  • Emma.
  • Little Women

World map

Highly rated films Tyler is yet to see

  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more