Highest rated films

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • Furious 7

    ★★★★

  • Venom

    ★★★½

  • Aquaman

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Fast Five

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    ★★★

  • 2 Fast 2 Furious

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 1.3 Average per month
  • 0.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

2 Fast 2 Furious

Jan 1

Last Film

Army of the Dead

May 30

Genres, countries & languages

Action
12 films
Crime
10 films
Thriller
7 films
Comedy
4 films
Adventure
3 films
Drama
3 films
Sci Fi
2 films
Fantasy
2 films
Romance
2 films
Animation
1 film
USA
16 films
UK
3 films
Japan
3 films
Germany
2 films
China
1 film
Hong Kong
1 film
Spain
1 film
English
16 films
Thriller
Average 3.21
Action
Average 3.17
Comedy
Average 3.12
Crime
Average 3.10
USA
Average 3.22
English
Average 3.22

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Mitchells vs. The Machines
Average weighted rating:

3.9

Lowest average

Army of the Dead
Average weighted rating:

2.6

Most popular

Venom
Average weighted rating:

2.9

Most obscure

Mr. Right
Average weighted rating:

2.9

Films Tyler watched in 2021

  • Army of the Dead
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Cruella
  • Venom
  • American Pie
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Mr. Right
  • Man of Steel
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • Aquaman
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious

World map

Highly rated films Tyler is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Revue Starlight: The Movie
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more