Highest rated films

  • The Batman

    ★★★★★

  • Glass Onion

    ★★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★★

  • Elvis

    ★★★★★

  • The Northman

    ★★★★★

  • The Fabelmans

    ★★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Avatar: The Way of Water

    ★★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★★

  • Josie and the Pussycats

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Spider-Man

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★½

  • Romeo + Juliet

    ★★★★½

  • Prometheus

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 184 Films watched
  • 15.3 Average per month
  • 3.5 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Two Friends

Jan 1

Diary Milestones

Moonfall

50th · Apr 2

The Lego Batman Movie

100th · Jul 23

A Clockwork Orange

150th · Oct 22

Last Film

Pitch Perfect

Dec 31

Most Watched

Glass Onion

twice

Knives Out

twice

Barbarian

twice

The Northman

twice

The Batman

twice

Genres, countries & languages

Comedy
64 films
Drama
52 films
Thriller
50 films
Mystery
43 films
Action
41 films
Adventure
39 films
Horror
35 films
Fantasy
31 films
Sci Fi
25 films
Crime
25 films
USA
170 films
UK
32 films
Australia
13 films
Canada
11 films
France
6 films
China
4 films
New Zealand
3 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Denmark
2 films
English
183 films
Norwegian
1 film
History
Average 4.12
Animation
Average 3.94
Crime
Average 3.88
War
Average 3.88
Music
Average 3.79
Action
Average 3.71
Drama
Average 3.67
Sci Fi
Average 3.66
Thriller
Average 3.63
Mystery
Average 3.63
France
Average 3.75
USA
Average 3.54
UK
Average 3.48
Australia
Average 3.46
Canada
Average 3.27
China
Average 2.75
English
Average 3.54

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Tyler’s most liked review

Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

★★★★★

I believe in the magic of the movies.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

The Bubble
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

The Last Victim
Average weighted rating:

2.5

Films Tyler watched in 2022

  • Pitch Perfect
  • Blood Simple
  • Babylon
  • Glass Onion
  • Bullet Train
  • Christmas in Connecticut
  • The Night Before
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Bros
  • The Fabelmans
  • Avatar: The Way of Water
  • Pearl
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Avatar
  • Spirited
  • Monkeybone
  • Black Adam
  • Falling for Christmas
  • National Treasure
  • The Nightmare Before Christmas
  • Glass Onion
  • Knives Out
  • Disenchanted
  • Amsterdam
  • Eyes Wide Shut
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Enola Holmes 2
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • See How They Run
  • Corpse Bride
  • The Shining
  • Barbarian
  • Pleasantville
  • Don't Worry Darling
  • A Clockwork Orange
  • Rosaline
  • A Nightmare on Elm Street
  • Final Destination 5
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Final Destination
  • Werewolf by Night
  • The Village
  • The Sound of 007
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • Hocus Pocus 2
  • Hocus Pocus
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Blonde
  • Emily the Criminal
  • Ready Player One
  • Escape Room: Tournament of Champions
  • Escape Room
  • Bodies Bodies Bodies
  • His House
  • Clerks III
  • Clerks II
  • Confess, Fletch
  • Do Revenge
  • Last Night in Soho
  • Pinocchio
  • Three Thousand Years of Longing
  • Barbarian
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Clerks
  • Lolita
  • Spartacus
  • The Last of Sheila
  • Live and Let Die
  • Inside the Mind of a Cat
  • Paths of Glory
  • Day Shift
  • Prometheus
  • The Thing
  • X
  • The Killing
  • Killer's Kiss
  • Prey
  • Fear and Desire
  • The Black Phone
  • The Gray Man
  • Star 80
  • Dirty Dancing
  • The Lego Batman Movie
  • Nope
  • Get Out
  • All That Jazz
  • Persuasion
  • Lenny
  • The Princess
  • Mission: Impossible
  • Thor: Love and Thunder
  • Men
  • GoldenEra
  • Cabaret
  • Sweet Charity
  • Elvis
  • Josie and the Pussycats
  • Crimes of the Future
  • Night of the Coconut
  • The Worst Person in the World
  • Ambulance
  • Spiderhead
  • Oz the Great and Powerful
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Old Dogs
  • Drag Me to Hell
  • Top Gun: Maverick
  • Everything Everywhere All at Once
  • Top Gun
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • The Last Victim
  • The Gift
  • Senior Year
  • The Northman
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • For Love of the Game
  • Batman
  • A Simple Plan
  • Uncharted
  • The Northman
  • The Last Duel
  • Looper
  • The Lost City
  • The Quick and the Dead
  • Evil Dead
  • Army of Darkness
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Moulin Rouge!
  • Darkman
  • Moonfall
  • The Bubble
  • Death on the Nile
  • Evil Dead II
  • Licorice Pizza
  • Crimewave
  • Scary Movie 2
  • Deep Water
  • Windfall
  • The Matrix Reloaded
  • The King's Daughter
  • The Evil Dead
  • Turning Red
  • The Adam Project
  • The Batman
  • West Side Story
  • The Batman
  • Bright Star
  • The King's Man
  • In the Cut
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Knives Out
  • Scream
  • Marry Me
  • Romeo + Juliet
  • Nightmare Alley
  • Galaxy Quest
  • Holy Smoke
  • I Want You Back
  • Kimi
  • The Portrait of a Lady
  • Jackass: The Movie
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Piano
  • Reminiscence
  • The Sparks Brothers
  • Scary Movie
  • Scream 4
  • Scream 3
  • The Matrix Resurrections
  • An Angel at My Table
  • Scream 2
  • Funny People
  • Sweetie
  • Scream
  • The French Dispatch
  • House of Gucci
  • The Amazing Spider-Man
  • The Power of the Dog
  • Two Friends

World map

Highly rated films Tyler is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Aftersun
  • The First Slam Dunk
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Mars One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more