Tyler 'Llewyn' has logged 129 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trolls

Trolls

2016
×
Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read prior review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Macbeth

Macbeth

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Morgan

Morgan

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry