• Lolita

    ★★★★

  • Bootleggers

    ★★

  • Barabbas

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • On the Beach

    ★★½

  • It Happened to Jane

    ★★★

  • North by Northwest

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Gidget

    ★★★½

  • Some Like It Hot

  • Some Came Running

  • Macabre

    ★★★

  • Attack of the 50 Foot Woman

    ★★★

  • Vertigo

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

  • Funny Face

  • Bigger Than Life

  • High Society

    ★★★★

  • One Froggy Evening

    ★★★★

  • Guys and Dolls

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Oklahoma!

    ★★★★

  • To Hell and Back

  • It's Always Fair Weather

  • The Night of the Hunter

  • The Seven Year Itch

    ★★★★

  • White Christmas

  • Brigadoon

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Three Coins in the Fountain

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • The Caddy

    ★★★

  • The Maze

    ★★★½

  • The Band Wagon

    ★★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

  • On the Town

  • Easter Parade

    ★★★★

  • It Happened in Brooklyn

  • It's a Wonderful Life

  • Gilda

    ★★★½

  • Bathing Beauty

    ★★★★

  • Going My Way

    ★★★★½

  • Hot Rhythm

    ★★★½

  • The Frog and the Princess

    ★★★½

  • Holiday Inn

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • The Old Mill Pond

    ★★★

  • The Sun and the Frogs

    ★★

  • Top Hat

    ★★★★½

  • Roberta

    ★★★½

  • The Gay Divorcee

    ★★★½

  • Night

    ★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • The Broadway Melody

    ★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★½

  • It

    ★★★★

  • The Frogs Who Wanted a King

    ★★

  • The Insects' Christmas

    ★★

  • The Frog

    ★½

  • Leap Frog

    ★★½

  • Esquimaux Leap-Frog

    ★★

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★★★

  • Spoilers Without Spoiling: The Movie

    ★★★

  • Instructions to the Cook: A Zen Master's Recipe for Living a Life That Matters

    ★★★