tyty mik has logged 187 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★
Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Road House

Road House

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Entrapment

Entrapment

1999
×
★½
Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Duel

Duel

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry