Sort by

tyosterman has logged 44 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Feast

Feast

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Felony

Felony

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Legend of Hercules

The Legend of Hercules

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Not Cool

Not Cool

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Hollidaysburg

Hollidaysburg

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hercules

Hercules

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nothing Bad Can Happen

Nothing Bad Can Happen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry