RSS feed for J.R.

J.R. has logged 372 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nirvana: Live at Reading

Nirvana: Live at Reading

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nirvana: Unplugged in New York

Nirvana: Unplugged in New York

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mad Bull 34

Mad Bull 34

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Todd McFarlane's Spawn 3: The Ultimate Battle

Todd McFarlane's Spawn 3: The Ultimate Battle

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mommy Mommy Where's My Brain?

Mommy Mommy Where's My Brain?

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Satan Claus

Satan Claus

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Minions

Minions

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Banana

Banana

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Minions: Competition

Minions: Competition

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
The Fat Albert Christmas Special

The Fat Albert Christmas Special

1977
×
Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Psychotic Odyssey of Richard Chase

The Psychotic Odyssey of Richard Chase

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice

Alice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Todd McFarlane's Spawn 2

Todd McFarlane's Spawn 2

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Teletubbies: Merry Christmas, Teletubbies!

Teletubbies: Merry Christmas, Teletubbies!

2004
×
Edit this entry  
23
Fright Before Christmas

Fright Before Christmas

1979
×
Edit this entry  
23
Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Todd McFarlane's Spawn

Todd McFarlane's Spawn

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cutting Moments

Cutting Moments

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
GG Allin & The Murder Junkies: Hated

GG Allin & The Murder Junkies: Hated

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Experiences of a Man

Experiences of a Man

×
★★
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry