• Emma.

    ★★

  • The Irishman

    ★★½

  • Undone

  • Knives Out

    ★★★

  • The Two Popes

    ★½

  • An Officer and a Spy

    ★★

  • Ready or Not

  • Midsommar

    ★★★

  • Too Old to Die Young

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Chernobyl

    ★★½

  • Tolkien

    ★½

  • Us

    ★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • Bohemian Rhapsody

  • High Life

    ★★½

  • Aniara

    ★★

  • Suspiria

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Operation Finale

  • Roma

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★

  • A Quiet Place

  • Annihilation

    ★½

  • Hereditary

    ★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Paddington 2

  • Coco

  • Blade Runner 2049

    ★½

  • Alias Grace

  • The Shape of Water

  • Dunkirk

  • The Beguiled

  • It Comes at Night

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★½

  • November

    ★★★★

  • Marjorie Prime

  • Get Out

    ★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Nocturnal Animals

    ★½

  • Arrival

    ★★★

  • The Neon Demon

  • Personal Shopper

    ★★

  • The Handmaiden

  • Raw

    ★★½

  • The Wailing

    ★★½

  • The Love Witch

    ★★½

  • Under the Shadow

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★½

  • High-Rise

  • The Lobster

    ★★½

  • Inside Out

  • The Assassin

  • Mountains May Depart

    ★★★½

  • Green Room

  • Carol

    ★★★½

  • Tale of Tales

  • 45 Years

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Wolf Hall

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • Paddington

  • Interstellar

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

    ★★½