Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
21
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★½
Edit this entry  
17
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Edit this entry  
16
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★
Edit this entry  
15
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★½
Edit this entry  
14
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★
Edit this entry  
11
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Edit this entry  
10
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Danton

Danton

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★½
Edit this entry  
31
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
Edit this entry  
28
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cœur fidèle

Cœur fidèle

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mother

Mother

1926
×
★★½
Edit this entry  
14
Storm Over Asia

Storm Over Asia

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Starfish

The Starfish

1928
×
Edit this entry  
13
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
Edit this entry  
13
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Earth

Earth

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
12
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Metropolis

Metropolis

1927
×
Edit this entry  
09
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
07
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★½
Edit this entry